Anmeldelse

På de skrå bredder

Christian Lollikes «Erasmus Montanus» er smart teater, men vil litt for mye.

STERKT: Den nationale scenes oppsetning av «Erasmus Montanus» preges av gode skuespillerprestasjoner. Her Pål Rønning og Kamilla Grønli Hartvig. FOTO: THOR BRØDRESKIFT thor brodreskiftSTERKT: Den nationale scenes oppsetning av «Erasmus Montanus» preges av gode skuespillerprestasjoner. Her Pål Rønning og Kamilla Grønli Hartvig. FOTO: THOR BRØDRESKIFT thor brodreskift

Av: Ludvig Holberg

Den nationale scene, Bergen

Oversatt av: Trine Wiggen og Johannes Wiggen Kramhøft

Regi: Christian Lollike

Scenograf og kostymedesigner: Ida Grarup og David Gehrt

Dramaturg: Annika Silkeberg

Med: Frode Bjorøy, Marianne Nielsen,

Stig Amdam, Bjørn Willberg Andersen,

Knut Erik Engemoen, Pål Rønning, Irene Waage, Tormod Løvold, Kamilla Grønli Hartvig og Espen Sigurdsen.

«Erasmus Montanus» av Ludvig Holberg ble gitt ut i 1731, og skuespillet er et produkt av sin tid. Holberg var inspirert av Molière og fransk komedie, og selv om han er tydelig skandinavisk i sin tematikk, er ideene fra 1700-tallets opplysningstid bærende. Er det mulig at dette gamle og tidspregede stykket dramatikk kan kommentere vårt samfunn i dag?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Det groteske, triste og komiske eksisterer stadig side om side i 90 år gamle Willibald Storns kunst.

Medier

Regje­ringen har satt av ti millioner til et senter som skal forske på det offentlige ordskiftet. – Det spørs om vi trenger enda et nytt medie­sen­ter, sier Geir Pollestad (Sp)

Kulturuka

Rapport fra en by i opprør.