Kronikk

Univer­si­tets­de­mo­kra­tiets fall?

Inntil nylig siden spilte universitetets ansatte en viktig rolle i rektoransettelser. Nå skjer det heller en stollek i lukkede rom.

NY JOBB: Curt Rice er nyansatt rektor ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU). Han går fra stillingen som rektor på OsloMet. Foto: Tom Henning Bratlie NY JOBB: Curt Rice er nyansatt rektor ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU). Han går fra stillingen som rektor på OsloMet. Foto: Tom Henning Bratlie

Er vi i ferd med å få et nytt sjikt i norsk høyere utdanning og forskning? Et sjikt av reisende i universitetsledelse som når åremålsperioden går mot slutten, forflytter seg til neste universitet? Rektorer som først og fremst er lojale til egen lederkarriere – ikke fagmiljøene og institusjonene de skal lede?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Nasjo­nal­par­kane har blitt reisemål for turistar og fri­lufts­folk – medan villreinen betaler prisen.

Om Trump, Paven og Viten­skapen.

Mens FN forhandler om en ny global skatte­re­form, ser de ut til å glemt hvorfor de finnes i utgangs­punktet.