Anmeldelse

Kunstner på det siste

Eksperiment: Max Porter forsøker å fange Francis Bacons malerier språklig på en annen måte enn kritikerne og biografene gjør.

Max Porter

Francis Bacons død

Prosa

Oversatt av Bjørn Alex Herrman

Gyldendal 2021, 78 sider

«Revelations», årets nye og engasjerende Francis Bacon- biografi, inkluderer et svart-hvitt fotografi av sykehusrommet i Madrid som hovedpersonen døde i. En stor seng har selskap av noen enkle møbler bak tunge gardiner og avslører ikke det biografene Mark Stevens og Annalyn Swan forteller med ord: at den private klinikken var den ledende i Madrid og velkjent i hovedstadens overklasse for sin diskresjon. Den store maleren fikk endog hjørnesuiten med utsikt over Madrids mest eksklusive handlegate, «Det kongelige rommet». Ifølge forfatterne holdt det en standard som levde opp til betegnelsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Blad, blad, blad

Hva rører seg i rørsla?

Intervju

Erlend O. Nødtvedt har brukt ei reinare romanform for å drama­ti­sere klasse­kam­pen i Bergen anno 1920. Ikkje eingong Lilli Bendriss har fått plass.

Nordisk råd

Når tårene brenner bak øyelokkene og hårene reiser seg på armene, da vet du at det er poesi.