Ved veis ende

Hans Rasmus Astrup (1939–2021)

En generøs venn og nytenkende inspirator er gått bort.

KUNSTVENN: Hans Rasmus Astrup var en foregangsmann for samtids­kunsten i Norge. Her sammen med dronning Sonja under åpningen av det nye museumsbygget i 2012. FOTO: TERJE BENDIKSBY, NTB Terje BendiksbyKUNSTVENN: Hans Rasmus Astrup var en foregangsmann for samtids­kunsten i Norge. Her sammen med dronning Sonja under åpningen av det nye museumsbygget i 2012. FOTO: TERJE BENDIKSBY, NTB Terje Bendiksby

Kunstsamleren og forretningsmannen Hans Rasmus Astrup sovnet 23. april stille inn etter en tids sykdom, 82 år gammel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturell beredskap

Mette Alstad oppfordrer til å sanke smart.

Hl-senteret

HL-senterets formål er å minne om Holocaust, mener styre­le­deren i Det Jødiske Samfunn i Bergen. Flere mener det var riktig at Jan Heiret gikk av som direktør.

Medier

Store områder i Norge mister papiravis på lørdager fra og med neste sommer. Nationen-redaktøren frykter A- og B-lag blant avisabon­nenter.