Kringla Heimsins

794

Det var slett ikke alltid lynangrepene fra nord lyktes. I de angelsaksiske krønikene beskrives et mislykket tokt mot det rike klosteret Jarrow i Northumbria. Vikingene møtte større motstand enn forventet, og flere av skipene som forsøkte å unnslippe, strandet i uværet, og mange av nordboene druknet. De som kom seg helskinnet i land, ble drept.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Eldreomsorg

Sps Kjersti Toppe tek til orde for ned­skri­ving av studie­lånet for studentar som blir besøks­vennar.

Krigen i ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.