Vaksine

Gikk fra forhand­lin­gene

Pfizer krevde sikkerhet i militærleirer for å selge vaksiner til Argentina:

VALGTE KONKURRENTEN: Argentinerne takket nei til Pfizer og ja til den russiske Sputnik-vaksinen. Her settes den på en basketballbane i Buenos Aires. FOTO: JUAN MABROMATA, AFP/NTB JUAN MABROMATAVALGTE KONKURRENTEN: Argentinerne takket nei til Pfizer og ja til den russiske Sputnik-vaksinen. Her settes den på en basketballbane i Buenos Aires. FOTO: JUAN MABROMATA, AFP/NTB JUAN MABROMATA

Det tok under ni måneder fra koronapandemien ble global til den første vaksinen ble godkjent for bruk i USA. Et moderne medisinsk mirakel var blitt utført av Pfizer og deres tyske datterselskap Biontech. Andre selskaper som Moderna og Astrazeneca kom raskt etter. Likevel – en kort stund var Pfizer-Biontech de eneste som kunne tilby det hele verden lengtet etter: en vei tilbake til normalen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Abdul El-Sayed vil gi syke ameri­ka­nere rett til helse­tje­nester. Hans rike fiender anklager muslimen for å være en trussel mot USA.

Ukraina-krigen

Norge og Finland kritiseres for å snakke med Vladimir Putin. Kritikken av samtalene er full­sten­dig idiotisk, mener Russland-ekspert Anatol Lieven.

Valg i israel

Israels jødiske opposisjon står overfor et dilemma: Gå i dialog med arabiske partier eller risikere å gi Netanyahu seieren.