KULTURUKA

Pandemiens teater

Lars Noréns kjøkkenrealisme kan være langtekkelig i all sin elendighet. Men pandemien varer lenger.

TUNGT: Den nylig avdøde dramatikeren Lars Noréns stykker er alt annet enn lystige. Her fra Nationaltheatrets oppsetning av «Natten er dagens mor» i 2015 med Ellen Horn. FOTO: DAG JENSSEN, NATIONALTHEATRET Dag JenssenTUNGT: Den nylig avdøde dramatikeren Lars Noréns stykker er alt annet enn lystige. Her fra Nationaltheatrets oppsetning av «Natten er dagens mor» i 2015 med Ellen Horn. FOTO: DAG JENSSEN, NATIONALTHEATRET Dag Jenssen

Tirsdag 26. januar døde den litterære kjempen Lars Norén, 76 år gammel, av koronavirus. Da jeg hørte om Noréns bortgang, kom jeg til å tenke på det kanskje mest kjente skuespillet hans, «Natten er dagens mor». Det slo meg at stykket fra 1982 i aller høyeste grad har noe med vår tid å gjøre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

«Naza» har fått en prois­raelsk mot-dokumentar der sivile ofre er blitt til «terro­ris­ter».

Bøker

Spotify har rullet ut en ny satsning på lydbøker i Norge. Bransje­ekspert Lasse Winkler tror et skred av engelsk­språk­lige titler vil påvirke det norske markedet.

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)