Kronikk

Politikere på digital bærtur

Australia strammer grepet om Facebook og Google, Danmark følger etter. Bør Norge gjøre det samme?

HVILKEN GOLIAT? Australia vil pålegge teknologigiganter som Google og Facebook å betale nettaviser for å dele innholdet deres. I Danmark vil nå Venstre, Sosialdemokratene og Sosialistisk Folkeparti innføre en tilsvarende regel. Men til tross for gode intensjoner kan de ende opp med å løpe andre mediemogulers ærend, skriver Hege Skarrud. © FOTO: FRANK CILIUS, RITZAU/NTB FRANK CILIUSHVILKEN GOLIAT? Australia vil pålegge teknologigiganter som Google og Facebook å betale nettaviser for å dele innholdet deres. I Danmark vil nå Venstre, Sosialdemokratene og Sosialistisk Folkeparti innføre en tilsvarende regel. Men til tross for gode intensjoner kan de ende opp med å løpe andre mediemogulers ærend, skriver Hege Skarrud. © FOTO: FRANK CILIUS, RITZAU/NTB FRANK CILIUS

Google og Facebook truer med å trekke seg ut av Australia hvis det vedtas en ny lov som pålegger dem å betale nettaviser for å dele innholdet deres. Det er et feilslått tiltak som ikke må videreføres i Norge, eller noen steder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Den omfattende korrup­sjonen i Ukraina er ikke bare et alvorlig sikker­hets­problem - den svekker både giver­gleden og viljen til å vende tilbake.

I København er Zohran Mamdani en kvinnelig advokat på over 60 år.

Det er nitrist at norsk venstre­side ikke vil bidra i det store demo­kra­tiske prosjektet EU.