«Pornoroman» får det glatte lag i Danmark

HISTORIEN OM ET SLAKT

Forlagenes kommunikasjonsmedarbeidere nøler ikke med å kaste seg over tastaturet om en av deres forfattere får «strålende mottakelse» i det store utland. Men det spørs om danske Informations kritikk av Geir Gulliksens siste roman «Bli snill igjen» vil finne veien til kulturjournalistenes innboks. For Bodil Skovgaard Nielsen er ikke nådig i sin slakt av det hun mener er en ergelig dreining fra lun satire til likegyldig pornoroman: «Jeg er beklageligvis kommet til at anbefale Geir Gulliksens roman til både min mor og min redaktør, før jeg havde læst den færdig. Jeg kunne ikke nære mig: de første 56 sider var så lune, at jeg troede, jeg var stødt på en norsk Stine Pilgaard klædt ud som en midaldrende mand i shorts og blazer ved navn Henning. Men dér tog jeg grueligt fejl. Alligevel er jeg forundret over, hvordan de næste 200 sider kunne gå så galt».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Noe har gått i stykker – ikke bare i Sverige, men overalt. Den enkle for­kla­ringen er at David Bowie var limet som holdt verden sammen.

Film

I fjor vant regis­sø­rene Oscar. Nå trues de av israelske ministre for sin nye film.

Kulturtirsdag

I høst fullføres tv-versjonen av «Hundre års ensomhet». Da var det på høy tid å få lest Gabriel García Márquez’ latin­ame­ri­kanske roman­klas­siker.