Ideer

Trær som faller

De berømte trærne som strekker seg gjennom taket på Sverre Fehns paviljong i Venezia, er mindre romantiske enn antatt.

De færreste trær oppnår global berømmelse. I «Sverre Fehn, Nordic Pavilion, Venice», en ny bok om den internasjonalt anerkjente norske formgiverens italienske paviljong, utroper imidlertid forfatterne det ruvende platantreet i hjørnet av bygningen til et «kjendistre» i moderne arkitektur. Da den høyreiste skapningen ble felt i 2013, på grunn av sykdom, reagerte fagfolk verden over.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Det finnes allerede fire ulike overset­telser av «Storm­ful­le høyder» på markedet. Nå utgir Pangolin forlag enda en – fra 1973.

Bøker

Forfatter Cecilie Winger og redaktøren hennes ble nesten lurt da hun fikk tilbud om en «eks­klu­siv» plass i en lesesirkel.

Bøker

Helene Guåker ante ugler i mosen da en ukjent amerikaner tilbød henne tusenvis av nye lesere