Kulturuka

Destinasjon hjemme

For hvem av oss er et år innenfor hjemlandets grenser en prøvelse?

Den langsomste reisemåten av alle er den eldgamle «fotreisen», alltid lang. Johannes Flintoe: «Fra Jotunheimen. Hurrungane» (1835). FOTO: JACQUES LATHION, NASJONALMUSEET Den langsomste reisemåten av alle er den eldgamle «fotreisen», alltid lang. Johannes Flintoe: «Fra Jotunheimen. Hurrungane» (1835). FOTO: JACQUES LATHION, NASJONALMUSEET

Helt siden mars i fjor har mediene skapt inntrykk av at reiserestriksjonene var blant det som skapte størst frustrasjon blant folk. Måtte vi virkelig vente med å reise helt til juli? Ble det ikke før til høsten? Ikke da heller? Var det virkelig ingen som kunne svare?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.

Kulturuka

To amatørar er hyra til å guide folk gjennom Nasjo­nal­mu­seet