Portugal

Mot høyre for åpent kamera

For første gang siden fascistdiktaturet falt i 1974, vokser ytre høyre i Portugal:

I GODT SELSKAP: André Ventura kan få 10 prosent av stemmene i Portugals presidentvalg i morgen. Under en middag til støtte for kandidaturet hans, var den franske ytre høyre-politikeren Marine Le Pen (til venstre) til stede. FOTO: HORACIO VILLALOBOS, GETTY IMAGES Horacio VillalobosI GODT SELSKAP: André Ventura kan få 10 prosent av stemmene i Portugals presidentvalg i morgen. Under en middag til støtte for kandidaturet hans, var den franske ytre høyre-politikeren Marine Le Pen (til venstre) til stede. FOTO: HORACIO VILLALOBOS, GETTY IMAGES Horacio Villalobos

Det er et land i krise som i morgen avholder presidentvalg. Etter å ha stått av koronapandemiens første bølge ganske bra, er Portugal nå blant de hardest rammede i Europa. Landet sliter med rundt 10.000 nye smittede hver dag og et helsevesen på bristepunktet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

– Magdalena Andersson kan bli stats­mi­nister, men hun tapte valgkampen, sier Katalys-leder Daniel Suhonen.

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.