Kronikk

Den eksemplariske avtalen

Frihandelsavtalen mellom Storbritannia og EU er en bragd til etterfølgelse – ikke minst for oss i Norge.

FRA LYDRIKE TIL SELVSTENDIG KONGERIKE: I motsetning til hva mange kritikere hevder, har Boris Johnson grunn til å juble over avtalen med EU, skriver Peter Ørebech. FOTO: LEON NEIL, AP/NTB Leon NealFRA LYDRIKE TIL SELVSTENDIG KONGERIKE: I motsetning til hva mange kritikere hevder, har Boris Johnson grunn til å juble over avtalen med EU, skriver Peter Ørebech. FOTO: LEON NEIL, AP/NTB Leon Neal

Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Svein Roald Hansen påstår i Klassekampen 7. januar at Storbritannia ikke vil ha noen glede av selvråderetten som følge av brexit, men må følge EU-retten også under Frihandelsavtalen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Når økonomiske interesser kommer i konflikt med klima, natur og bistand, velger Arbei­der­par­tiet først­nevn­te.

Det er forskjell på formue: Mens likvide finans­formuer tryller frem kontanter over natten, tvinges eiere med bundet kapital til å selge til høyst­by­dende.

Hvorfor overser skatte­kom­mi­sjonen enkle avgifter som kan bidra til å regulere finans­sek­toren?