Anmeldelse

Bong Joon-Hos gjennombrudd

ETTERFORSKNING: Lokalpurken og storbydetektiven jobber sammen for å finne en svært syk seriemorder. FOTO: ARTHAUS ETTERFORSKNING: Lokalpurken og storbydetektiven jobber sammen for å finne en svært syk seriemorder. FOTO: ARTHAUS

(Syd-Korea, 2003)

Regi: Bong Joon-Ho

Manus: Bong Joon-Ho, Sung-bo Shim (basert på stykket av Kwang-rim Kim)

Med: Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung, Roe-ha Kim, Jae-ho Song, Byun Hee-Bong, Seo-hie Ko

Lengde: 2 t. 12 min.

Vises på kino

Bong Joon-Hos Oscar- og Gullpalmevinnende 2019-film «Parasitt» var en kritikerfavoritt, og det er ikke vanskelig å se hvorfor. Den smart sammensatte samfunnssatiren byr på både mørk og bred humor, ømme scener, sitrende spenning, visuelle lekkerbiskener – og rå vold. Alt sydd sammen til et snedig konstruert og vel fungerende hele.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film og tv

Antallet norske drama­pro­duk­sjoner har falt med 60 prosent på tre år. – Mange i bransjen går ledig, sier regissør Eirik Svensson.

På tampen

Jason Arday og Morrissey: politiske fiender i et skjebne­fel­les­skap.

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.