Anmeldelse

Prøysensk jul

For barn i Bergen kan hvit jul framstå som rein science fiction.

I «Vaktmesterens julekonsert» fletter skuespiller Knut Erik Engemoen noen av Alf Prøysens fineste sanger inn i en enkel dramaturgi. FOTO: SEBASTIAN DALSEIDE I «Vaktmesterens julekonsert» fletter skuespiller Knut Erik Engemoen noen av Alf Prøysens fineste sanger inn i en enkel dramaturgi. FOTO: SEBASTIAN DALSEIDE

Den Nationale Scene, Bergen

Basert på tekst av Alf Prøysen

Av: Knut Erik Engemoen

Lyd: Camila Luque

Musikk: Helge Lilletvedt og Johanne Mjøs

Skuespiller og innlending Knut Erik Engemoen er alene på scenen i Teaterkjelleren i Bergen og rommet er nærmest tomt. Det er ingenting å se her, sier han og forteller videre at han bare er vaktmester og at alle andre på huset har gått hjem. Han skal fange mus, men en eske med gjenglemte saker gjør at vaktmesteren drømmer seg vekk og inn i Alf Prøysens fantastiske univers.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.

Musikk

Mira Craig, Kamelen, Trygve Skaug – lista over mislykkede stagedives begynner å bli lang