Album

Så vondt å være

Svartcountry pluss: Vålandsmyr vant Spellemann sist, og rommer mer nå.

MENIGHET MED HULEBOERE: Ole og Silje Huleboer foran til venstre og høyre, med Vålandsmyr i midten bak, mens de resterende tre utgjør selveste Menigheten. FOTO: IDA HELEN GØYTIL MENIGHET MED HULEBOERE: Ole og Silje Huleboer foran til venstre og høyre, med Vålandsmyr i midten bak, mens de resterende tre utgjør selveste Menigheten. FOTO: IDA HELEN GØYTIL

Jørund Vålandsmyr & Menigheten

Hvite dager, mørke kvelder

Apollon Records

Jørund Vålandsmyr & Menigheten var virkelig fjorårets dark horse innen det stadig ekspanderende norske americana-feltet. Debutalbumet, med den noe defensive tittelen «Til dere som er lykkelige», var egenartet og gjennomført nok til at det bar hele veien til Spellemannpris i countrykategorien. Vålandsmyr er åpenbart en kar som har mer på hjertet, og ikke ser noen grunn til å somle bort momentet, oppfølgeralbumet er her temmelig nøyaktig ett år senere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Album

Open Mike Eagle & Kenny Segal

Doomed!

Open Mike Eagle og Kenny Segal viser tegn på finstemt symbiotisk musikalitet.

Stella Lefty

Long Way Home

Rike barn leker best, eller i hvert fall mest. Men så er ikke hovedproblemet med USAs siste countrypopstjerneskudd at faren hennes er verdens 852. rikeste (ifølge Forbes). Ei heller at gjennombruddshiten til Lefty, «Boston», muligens minner om Noah Kahans «Stick Season». Problemet er hvor middelmådig og generelt dette høres ut, selv med svindyre hjelpere om bord. Eller kanskje nettopp derfor – her er noen på jakt etter hooks og en lyd som slekter på Nashville-versjonen av Taylor Swift, bare veldig mange år senere, i en tid der Swift-popen dukker opp over alt, litt mer vannet ut for hvert forsøk på å gjenskape noe som allerede er gjort.

The Womack Sisters

The Womack Sisters

Womack-familien kjenner soulhistorien som få andre.