Anmeldelse

Glanset sjakkdrama

«The Queens Gambit» viser at Netflix setter verden sjakk matt under pandemien.

SMAKFULL SPENNING: Anya Taylor-Joy spiller sjakkgeniet Beth i «The Queen’s Gambit» – en amerikansk drøm uten systemkritikk, men betagende fortalt.FOTO: NETFLIX CHARLIE GRAY/NETFLIXSMAKFULL SPENNING: Anya Taylor-Joy spiller sjakkgeniet Beth i «The Queen’s Gambit» – en amerikansk drøm uten systemkritikk, men betagende fortalt.FOTO: NETFLIX CHARLIE GRAY/NETFLIX

(USA, 2019)

Regi: Scott Frank

Manus: Scott Frank og Allan Scott, etter Walter Tevis’ roman

Med: Anya Taylor-Joy, Bill Camp, Moses Ingram, Marielle Heller, Marcin Dorocinski

Lengde: Sju episoder à 46–67 min.

Vist på: Netflix

På kort tid har «The Queen’s Gambit» rukket å bli den mest strømmede miniserien i Netflix-historien. Den har kanskje Magnus Carlsen og en gryende sportsindustri å takke for at det er mulig å lage en innbringende serie om vakre, tragiske sjakkspillere, men det alene er ikke nok til å forklare suksessen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

For Jan Kjærstad er «Mysteriet deg» av Bjørn Eidsvåg århundrets beste sang.

Kulturtirsdag

Utstil­lingen av Lulla Sørensens eiendeler i Arendal løfter frem en under­belyst skikkelse i kultur­livet: den kvinnelige kunst­sam­leren.

Medier

USA signa­li­serer at uten­lands­ke korre­spon­denter er uønsket, ifølge NRKs Tove Bjørgaas