Anmeldelse

Å ikke ville være tyv

VALG: Hva gjør Kjell (Kristian Berg Jåtten) når han ikke vil være med pappa (Jon Kjetil Johnsen) og rundstjele bestevennens hus?FOTO: DEN NATIONALE SCENE VALG: Hva gjør Kjell (Kristian Berg Jåtten) når han ikke vil være med pappa (Jon Kjetil Johnsen) og rundstjele bestevennens hus?FOTO: DEN NATIONALE SCENE

Den Nationale Scene, Lille scene

Urpremiere 16. oktober

Av: Marianne Gretteberg Engedal

Dramatisk bearbeidelse, regi og scenografi: Jonathan Filip

Komponist: Guttorm Guttormsen

Dramaturg: Annika Silkeberg og Morten Kjerstad

Kostyme: Silje Teland Pedersen

Med: Emilia Roosmann, Kristian Berg Jåtten, Jon Ketil Johnsen og Ameli Isungset Agbota

Undertegnede tilhører en gruppe som i utgangspunktet ikke synes det er noe i vegen med at barnebokklassikere blir satt opp i stadig nye versjoner på landets største scener. Ikke bare innebærer gjenkjennelsen en egen form for erkjennelse – på sitt beste er forvaltning av kanon også like kulturbyggende som det er kulturformidlende.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

Oslo-Biskop Sunniva Gylver nominerer «Sint» av Hilja. – Låta er en opp­ford­ring til alle som har funnet seg i litt for mye.

Kulturuka

Fotball-VM røsker oss ut av våre stivnede vaner og minner oss om at noe annet er mulig.

Kunst

– Jeg var mange turer på Utøya, sier kunstner Matias Faldbakken