Kulturtirsdag

De aldrende debutantene

I år stiller Irmelin Slotfeldt for første gang ut på Nasjonalmuseet – i en alder av 86. Kunstneren er del av en internasjonal tendens.

«Det var på tide!» Ordene Irmelin Slotfeldt responderte med da hun fikk vite at et norsk museum omsider skulle kjøpe inn et bilde av henne, tyder på like deler slagferdighet og selvbevissthet. I høst er det store akrylmaleriet med på utstillingen «En samling blir til» på Arkitekturmuseet. Den består av et tresifret utvalg av verkene som ble del av Nasjonalmuseets samling i 2019. Dét var nøyaktig 60 år etter at Irmelin Slotfeldt, som fyller 87 i år, debuterte på Høstutstillingen i sin barndoms by, Oslo – med et motiv fra Roma.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Forskning

Hilde Henriksen Waage snakket om hvor tøft det er å stå alene i stormen da hun fikk Fritt Ords Pris overrakt av styreleder Bård Vegar Solhjell.

I kulissene

Hvilke bøker skal ligge under alle juletrær i år? Vi ble med da Frisk Forlag pitsjet høstlista for Ark.

Bøker

Sommeren 1936 ferierte Leo Trotskij og kona på en holme på Sørlandet. Oppholdet er temaet i Bjørn Olaf Johan­nessens nye roman.