Kulturtirsdag

De aldrende debutantene

I år stiller Irmelin Slotfeldt for første gang ut på Nasjonalmuseet – i en alder av 86. Kunstneren er del av en internasjonal tendens.

«Det var på tide!» Ordene Irmelin Slotfeldt responderte med da hun fikk vite at et norsk museum omsider skulle kjøpe inn et bilde av henne, tyder på like deler slagferdighet og selvbevissthet. I høst er det store akrylmaleriet med på utstillingen «En samling blir til» på Arkitekturmuseet. Den består av et tresifret utvalg av verkene som ble del av Nasjonalmuseets samling i 2019. Dét var nøyaktig 60 år etter at Irmelin Slotfeldt, som fyller 87 i år, debuterte på Høstutstillingen i sin barndoms by, Oslo – med et motiv fra Roma.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statens kunstnerstipend

På 1970-tallet kjempet Edvard Hoem og Yngvild Fagerheim fram mer stats­støt­te til kunstnere. I dag er de bekymret for stipend­ord­ningen.

Kulturuka

Jeg hadde aldri i livet meldt meg til dette

I kulissene

Konser­va­to­rene på Nasjo­nal­mu­seet er på sett og vis malerienes foresatte. Vi fikk være flue på veggen da de utførte sine omsorg­sopp­gaver.