Innkjøp

Sju milliarder gikk til IT-hjelp

Innkjøpte IT-tjenester er et pengesluk for staten

Nav vil kutte utgiftene ved å gjøre mer selv

DYR TEKNOLOGI: Nav er blant de statlige virksomhetene som har brukt mest penger på IT-tjenester, men sier de jobber for å minske bruken av innleide konsulenter. Her Nav-appen på en mobiltelefon. ILLUSTRASJONSFOTO: GORM KALLESTAD, NTB SCANPIX Gorm KallestadDYR TEKNOLOGI: Nav er blant de statlige virksomhetene som har brukt mest penger på IT-tjenester, men sier de jobber for å minske bruken av innleide konsulenter. Her Nav-appen på en mobiltelefon. ILLUSTRASJONSFOTO: GORM KALLESTAD, NTB SCANPIX Gorm Kallestad

I fjor brukte statlige virksomheter over 31 milliarder på innkjøp av «konsulenttjenester og fremmede tjenester», viser tall fra statsregnskapet. Av denne summen, gikk 4,78 milliarder kroner på utvikling av programvare og IKT-løsninger, mens 2,18 milliarder ble brukt på å kjøpe tjenester til drift av IT-systemene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Forfatter Sverre Holm-Nilsen mener barne­verns­barn er særlig utsatt for å bli rekruttert av kriminelle nettverk.

Ukraina

Den russiske responsen på det diplo­ma­tiske sporet til Noreg og Finland vitnar om forhand­lings­vilje, seiar Julie Wilhelmsen.

Kraft

Når kommer havvind i Norge til å tjene nok penger til å være lønnsomt? Aldri, ifølge nye bereg­ninger fra Statnett.