Teater

Lite mangfold på scenen

Få svarte skuespillere får roller ved norske scener i 2020, viser en opptelling Klassekampen har gjort:

HVITT VIDUNDERLAND: Av 174 tildelte roller på Nationaltheatret i 2020 gikk bare fire til svarte skuespillere. Her fra forestillingen «Alice i Vidunderland». FOTO: ØYVIND EIDE, NATIONALTHEATRET OyvindEideHVITT VIDUNDERLAND: Av 174 tildelte roller på Nationaltheatret i 2020 gikk bare fire til svarte skuespillere. Her fra forestillingen «Alice i Vidunderland». FOTO: ØYVIND EIDE, NATIONALTHEATRET OyvindEide

5. juni skrev Klassekampen at juryen som deler ut teaterprisen Heddaprisen, fikk kritikk for å bare gi nominasjoner til hvite scenekunstnere. Juryen forsvarte seg med at de bare ser etter kvalitet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Cabaret Nijinsky

Grusomhetens teaters Cabaret Nijinsky danner et effektfullt bilde av dans, schizofreni og motstandskraft.

Teater

Blod­dråpe­tall

Framsyninga «Bloddråpetall» viser at det går an å lage stor scenekunst av noko så prosaisk som statistikkar om folkehelsa.

Dans

Post-­Ori­en­talist Express

Hvis det ligger en konfrontasjon av vestlig kolonial fortid i fargefyrverkeriet «Post-Orientalist Express», er pillen godt sukret.