I dag

Rød stut i Operaen

Hva har Aksel Lund Svindal til felles med en prima ballerina ved Den Norske Opera og ballett? Kanskje er de begge grasiøse i sine luftige hopp, men ellers har vel slalåm og ballett lite til felles. Jeg tenker på noe annet: En multimilliardindustri sponser dem begge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Kunstig intelligens

I sin egen visjon for kunstig intel­ligens vil Kina gi tekno­lo­gien til folket. Den kinesiske visjonen framstår som et «dystopisk helvete», mener Dean Ball i ameri­kanske Open AI.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.