Russland

– En udemokratisk prosess

Mange unge russere fortviler over muligheten for 16 nye år med Putin:

GÅR MOT NY REKORD: En kvinne avlegger sin stemme i Volgograd foran et bilde av tidligere diktator Josef Stalin. Endringen i grunnloven kan innebære at president Vladimir Putin blir en av Russlands lengstsittende ledere. FOTO: DMITRY, ROGULIN, AP/NTB SCANPIX Dmitry RogulinGÅR MOT NY REKORD: En kvinne avlegger sin stemme i Volgograd foran et bilde av tidligere diktator Josef Stalin. Endringen i grunnloven kan innebære at president Vladimir Putin blir en av Russlands lengstsittende ledere. FOTO: DMITRY, ROGULIN, AP/NTB SCANPIX Dmitry Rogulin

I går stemte befolkningen i Russland over en pakke med til sammen 206 endringer i landets grunnlov. Innbakt blant forslag om å styrke religion og patriotiske verdier ligger et punkt om å «nullstille» president Vladimir Putins tre tidligere presidentperioder. Dermed kan han i teorien bli sittende ved makta i ytterligere to seksårsperioder – til 2036. I så fall vil det gjøre ham til den lengstsittende lederen etter Josef Stalin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

En ny europeisk-amerikansk plan skal bane vei for fred i Ukraina. Men Trumps diesel­av­tale kan sette kjepper i hjulene.

Reportasje

Mens Israel går til valg, balanserer pa­le­sti­nere på den nordlige Vest­bred­den mellom økonomisk ruin og livsfare.

Handel

Etter intensive forhand­linger har EU fått gjen­nom­slag i et krav om å halvere importen av kinesiske hybrid­biler. Eksperter kaller det en stor innrøm­melse fra Beijing sin side.