Notert

Inntar redak­tør­stolen

NOTERT:

FOTO: KRISTIAN SKYLSTAD FOTO: KRISTIAN SKYLSTAD

Nettstedet Kunskritikk har ansatt ny redaktør, og valget falt på Mariann Enge. Litteraturviteren, som blir nettstedets første kvinnelige redaktør, er ansatt i en åremålsstilling på fire år. – Målet er at Kunstkritikk skal være et tidsskrift som kunst- og kulturinteresserte føler at de bare må følge med på, fordi det stadig kommer spennende, interessante, viktige og horisontutvidende tekster, sier Enge i en pressemelding. Enge har tidligere vært poesianmelder i Aftenposten og har siden 2009 vært tilknyttet Kunstkritikk. Sara Hegna Hammer

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Tusenvis av ukrainske barn får ikke bøker til skolestart etter at opptil 8 millioner bøker skal være ødelagt i et russisk drone­an­grep.

Scenekunst

Etter enda et avslag fra Kultur­rådet legger Verdens­teatret ned drifta. - Sender et fryktelig dårlig signal når det er så vanskelig for kompanier i verdens­klasse å overleve, sier Therese Bjørneboe.

Akademia

Forsk­nings­rådet er for dyrt i drift og burde inn­skren­kes, hevder flere profes­sorer.