Ved veis ende

Helge Rykkja, poet

Med sin omsorgsfulle ivaretagelse av fedrelandets poetiske praksis fungerte Helge Rykkja som en egen radiokanal.

VENN: Helge Rykkja og Jan Erik Vold var gode venner i 54 år. På 1960-tallet hadde de et lite forlag sammen, Kommet, hvor de ga ut hver sin diktsamling. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieVENN: Helge Rykkja og Jan Erik Vold var gode venner i 54 år. På 1960-tallet hadde de et lite forlag sammen, Kommet, hvor de ga ut hver sin diktsamling. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

Helge Rykkja er død. Uten forutgående varsel ble han rammet av hjertestans på gata i Kragerø, noen fant ham og ringte, men det ble for sent. Etter en uke sovnet han inn han på sykehuset i Arendal, lørdag 13. juni, 76 år gammel. Han var fullt virksom og skrev siste innlegg på sin hjemmeside 30. mai, om makrellen som var kommet. Det er dårlig med torsk, noterer han, men til gjengjeld overflod av lettfanget makrell.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Utdan­nings­di­rek­to­ratets forslag til ny en ny fag- og timefor­deling i videre­gå­ende skole er dårlig nytt for norskfaget, ifølge profes­sorer ved Univer­si­tetet i Bergen.

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.