Skole

Funker for flertallet

Fraværsgrensa har medført bedre karakterer og mye lavere fravær:

DRAR FRA: Fraværsgrensa har i snitt gitt mindre fravær og bedre karakterer, men for sårbare elever har den ført til flere fag uten karakter, ifølge en ny rapport.FOTO: THOMAS BRUN, NTB SCANPIX Thomas BrunDRAR FRA: Fraværsgrensa har i snitt gitt mindre fravær og bedre karakterer, men for sårbare elever har den ført til flere fag uten karakter, ifølge en ny rapport.FOTO: THOMAS BRUN, NTB SCANPIX Thomas Brun

Nedgangen gjelder for samtlige elevgrupper. Elevene som har redusert fraværet sitt mest, er elevene som hadde høyest fravær fra før.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Vm i fotball

Det har vært et voldsomt adrena­l­infall etter at Norge røk ut mot England i fotball-VM. Norsk-britiske Edward John Hughes har kjent på hele følel­ses­spek­teret.

Ministernes mester

Sjølv dei som hatar politikken hans, må innrømme at landbruks­mi­nister Nils Kristen Sandtrøen er umogleg å mislike.

Industri

Interessen for norske mineraler øker sterkt. Mange selskap ønsker ny gruvedrift. Myndig­he­tene vet ikke hvor mange utlen­dinger som søker om leterett.