Kronikk

Den nye arbeidsdagen

Hjemmekontor reduserer stress, trafikk og smittefare – og er positiv både for miljøet og økonomien.

GOD PLASS: Alt fra den daglige pendlingen til lengre flyreiser vil få mye mindre pågang dersom flere fortsetter med hjemmekontor når krisa er over, skriver forfatteren. Her fra Oslo sentrum noen dager etter koronatiltakene ble iverksatt i Norge. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth SolbøGOD PLASS: Alt fra den daglige pendlingen til lengre flyreiser vil få mye mindre pågang dersom flere fortsetter med hjemmekontor når krisa er over, skriver forfatteren. Her fra Oslo sentrum noen dager etter koronatiltakene ble iverksatt i Norge. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth Solbø

Undertegnede har jobbet fra hjemmekontor siden 1993 og har aldri savnet å pendle til en jobb. Som ansvarlig redaktør i Helsemagasinet holder jeg kontakt med medarbeidere som bor på Vestlandet, i Oslo og Bærum, på Vinterbro, i Moss og Tønsberg. Vi trykker magasinet i Riga i Latvia, og magasinet sendes til Stockholm og Mysen. Regnskapsføring og revisjon foregår i Hønefoss. For oss er det en fordel å sitte spredt fordi det er lettere å arbeide konsentrert. Redaksjonen møtes sju – åtte ganger i året og kommuniserer gjennom e-post, telefon og videokonferanser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

I en rekke land har ungdom­melig raseri vokst til store protester. Hvorfor ble det så voldsomt i akkurat Frankrike?

Norsk utvik­lings­po­litikk skal reformeres. Betyr det at bistands­målet bør skrotes?

Frankrike er i gjelds­kri­se, og det raser et gene­ra­sjons­opprør i gatene. Men ifølge Thomas Piketty finnes det en annen løsning.