Kulturtirsdag

Antikk surrealisme

Bak feiringen av at 500 år er gått siden Rafaels død, finnes et mindre påaktet jubileum: For 300 år siden ble grafikeren Piranesi født.

Da jeg var i Roma i februar, støtte jeg rundt omkring i byen stadig på reklameskilt som fortalte om den store jubileumsutstillingen av Rafaels (1483–1520) arbeider som snart skulle åpne. 500 år er nemlig gått siden den italienske renessansemesteren døde – bare 37 år gammel. At maleren som takket være sine verdensberømte fresker i Vatikanmuseet er et av høydepunktene på Romas kulturelle kart, skulle feires i den italienske hovedstaden, sier seg selv. I fjor var det hans eldre kollega Leonardo da Vincis år, med en rekke jubileumsaktiviteter. Da var det nemlig 500 år siden Leonardos død. I år er det Rafaels tur.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Men­neske­skapt litteratur drukner i KI-titler

Kommentar

Fra farse om arendals­krakket til musikal om Arne Treholt: Har historisk-do­ku­men­tarisk teater fått et oppsving?

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.