Eu

Eurosona trues på livet

Portugals statsminister: – Enten gjør EU det som må gjøres, ellers er det slutt:

SAMMEN, HVER FOR SEG: Beboere i Barcelona applauderer helsearbeidere fra balkongene sine sist søndag. Spania er et av landene som ble hardt rammet av EUs økonomiske grep etter finanskrisa i 2008. Nå strides landene om hvordan de økonomiske konsekvensene av koronakrisa skal løses.FOTO: EMILIO MORENATTI, AP/NTB SCANPIX Emilio MorenattiSAMMEN, HVER FOR SEG: Beboere i Barcelona applauderer helsearbeidere fra balkongene sine sist søndag. Spania er et av landene som ble hardt rammet av EUs økonomiske grep etter finanskrisa i 2008. Nå strides landene om hvordan de økonomiske konsekvensene av koronakrisa skal løses.FOTO: EMILIO MORENATTI, AP/NTB SCANPIX Emilio Morenatti

Norge har mer penger å kaste på en koronastrupet økonomi enn de fleste andre land. Men sammen har eurosonas 19 stater finansielle muskler til å dempe de enorme kostnadene av koronasjokket, mener Karel Lannoo, direktør i tankesmia CEPS i Brussel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Venezuela

I Venezuela hersker usikkerhet om USA fikk hjelp av folk på innsida før angrepet. «Alt er falskt», skriver en kilde nær Maduro-regimet til Klasse­kam­pen.

Venezuela

Donald Trump var uvanlig åpen om at angrepet handler om å sikre USA kontroll over regionen, sier Venezuela-kjenner Vegard Bye.

Iran

Iranere prote­sterer mot høye priser og inflasjon. Regimet gir nå en illusjon om at de blir tatt på alvor, mener Iran-analytiker.