Ved veis ende

Et minne: «Hva snakker vi om?»

MUSIKKFORMIDLEREN: Historiker Erling Sandmo hadde også lang fartstid som musikkjournalist (bl.a. i Morgenbladet og NRK). Fredag 21. februar døde han brått på en skitur. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønMUSIKKFORMIDLEREN: Historiker Erling Sandmo hadde også lang fartstid som musikkjournalist (bl.a. i Morgenbladet og NRK). Fredag 21. februar døde han brått på en skitur. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

Det var en gang for en stund siden, i det forrige århundret en gang, at Erling og jeg var på samme fest i forbindelse med et musikktidsskrift vi begge skrev i. Og Erling kom litt senere enn mange av oss. Han kom rett bort til den gruppa der jeg stod og spurte: «Hva snakker vi om?» Jeg tenkte på det da og har tenkt på det etterpå, og ikke minst nå, når Erling er død, at dette var Erlings måte å gripe situasjonen på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Dundrer løs

Jo da, punkbølgen kom til Norge likevel.

Kommentar

Utypisk svensk

For første gang på gudene vet hvor lenge toppes de norske hitlistene av en sang som mer enn noe annet er vakker. Uld – eller ULD, som Une, Lucia og Dagny sikkert foretrekker at vi skriver bandnavnet – har med «Håper at du ser meg nå» plassert seg selv i det krysset (ved Ullevålsveien?) der sår lengsel møter ensomhet, kjærlighetssorg og hekt. Over Lucia Andreadatter Utnems piano og Dagny Braanen Lindgrens trekkspill lytter vokalist Une Lorentze Onarheim etter kjente skritt, og lar skjorta henge på stolen som du bare er ute litt. «Håper at du ser meg nå» hører hjemme i en eller annen sangbok, og er en sånn låt som foreldre på sikt kan ende opp med å synge for barna sine. Hvilket bringer oss over til Sverige. De svenske hitlistene er nemlig ganske annerledes enn de norske. I Spotifys hjemland pusher de nå grensene for hvor mye rart som skal få lov til å dominere Sverigetopplistan før den må legges død og begravet. Som vi har nevnt her i Musikkmagasinet tidligere, er den største utfordringen for en dynamisk svensk hitliste sovesangene til Humlan Djojj, en gullig humle skapt av Staffan Götestam, der sangene er sunget av dattera Josefine. Åpenbart har svenske foreldre sluttet å synge nattasanger til barna sine, og trykker play på Spotify istedenfor.

Album

Midt i krigens sorg

Stavanger symfoniorkester gir klang til krigsåret 1943.