Ved veis ende

Den andre Alf

Alf Cranner (1936–2020): Visesanger med egen ro og et rosemalt sound.

CRANNER: «Det är motiverat att anse honom som sin tids fader för den norska viskonsten», heter det i et sitat fra Evert Taubes Minnesfond anno 1994. FOTO: ODD H. ANTHONSEN/NORSK FOLKEMUSEUM CRANNER: «Det är motiverat att anse honom som sin tids fader för den norska viskonsten», heter det i et sitat fra Evert Taubes Minnesfond anno 1994. FOTO: ODD H. ANTHONSEN/NORSK FOLKEMUSEUM

Sist uke kom nyheten om at Alf Cranner var død, 83 år gammel. Det skjedde midt i en sen, kunstnerisk blomstringstid, der han igjen skulle stått på scenen med Knut Reiersrud og hans band. Så sent som i fjor kom det godt mottatte albumet «Presang», der den varme og direkte stemmen hadde holdt seg overraskende godt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Konsert

Felles referanse

Zach Bryan treffer de unge mennene som få andre musikere i dag.

Kommentar

Boyz, boyz

Grupper som Roc Boyz har flere månedlige lyttere på Spotify enn Karpe, Tobias Sten og Synne Vo. Det skyldes ikke bare at vi er på tampen av tiden hvor de rødkledde ruller fulle rundt i dundrende busser og svir av hverandre øyeeplene med laser. Denne typen russemusikk har også blitt enorm i Sverige den siste par årene. I de mange reportasjene om fenomenet har reaksjonene stort sett vært mer spørrende enn direkte fordømmende – all den tid band har sagt og gjort tvilsomme ting på en scene før. Forrige fredag kom likevel Brännbollsyran i Umeå, festivalen der «över tiotusentals besökare samlas för att festa och ha roligt tillsammans». I den anledning viste den bærumske festrap-trioen Roc Boyz en animert video på storskjerm der samer ble slått ned av bandmedlemmene i en pikselert arkadespill-grafikk, mens de skal ha fremført en av sangene sine. Det er uvisst hvilken, men kanskje «Wreckonize 2019» med teksten Jeg trenger no fitte mann, knips, og jeg har fitte mann / Kom inn i vårt fitteland hvor alle som har fitte kan? Verken gruppa eller manager Dennis Kiil har kommentert saken med samevold i videografikken i skrivende stund.

Festival

Halvprima Primavera

Primavera Sound takler ikke vær og vind særlig bra. Men The Cure fikser biffen.