Gryr i norden

Arven etter Franco

Antifascismen hører hjemme i fagforeningene.

SØKER RETTFERDIGHET: Christina Ferrer og mormor Milagro, som har fått støtte av EL og IT forbundet. FOTO: SARA BELL SØKER RETTFERDIGHET: Christina Ferrer og mormor Milagro, som har fått støtte av EL og IT forbundet. FOTO: SARA BELL

En dag for noen år siden dukket en ung kvinne ved navn Cristina Ferrer opp på EL og IT forbundets kontor i Oslo for å takke forbundslederen på vegne av sin bestemor. Årsaken til besøket var at EL og IT siden 2009 har bevilget økonomisk støtte til den spanske organisasjonen ARMH. ARMH, eller foreningen for bevarelsen av det historiske minnet har siden 2000 funnet, gravd opp massegraver og identifisert ofre for Franco-regimets forbrytelser mot menneskeheten uten støtte fra den spanske stat.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Gryr i norden

Hørt det før?

Iblant føler jeg at jeg lever i et parallellsamfunn. I sommer fikk jeg og mange, mange andre oppleve det store fotballfellesskapet under VM. For en fest det var! Det var til og med litt koselig å stå tett i tett på nattbussen hjem etter tapet mot England. Fotballen forener. Stort sett. Men doble standarder kommer vi ikke utenom.

Statlig dumping

Det du forteller, er selvfølgelig forferdelig. Og ulovlig. Hvor jobbet du? Ny søndag, nye historier. Blikkenslagere, malere, rengjørere, betongarbeidere. Lurt, undertrykt, behandlet som søppel. Nye saker registreres og sendes til fagforeningens forhandlere.

Plikten å si fra

Det er stillheten som er verst. Når ingen reagerer, eller ingen sier noe. Khadija Khalid skrev dette i Aftenposten 29. mai i et innlegg om rasisme hun har opplevd på jobb. Hun fortalte også om kollegaen sin som tok grep da hun ble utsatt for rasisme fra en pasient. Pasienten hadde gjort det klart at han ville ha en «norsk» lege. Kollegaen gikk til pasienten med et skjema for frivillig utskrivelse og gjorde det klart at 1.