Brasil

Marsjerer inn i regjering

9 av 22 ministre i Jair Bolsonaros administrasjon har bakgrunn fra militæret:

TROPPER OPP: Bolsonaro lener seg tungt på militærets popularitet i folket. Her fra en uteksamnieringsseremoni for fallskjermjegere, som også ble brukt til å minnes 55-årsdagen for Brasils militærkupp. FOTO: NELSON ALMEIDA, AFP/NTB SCANPIX NELSON ALMEIDATROPPER OPP: Bolsonaro lener seg tungt på militærets popularitet i folket. Her fra en uteksamnieringsseremoni for fallskjermjegere, som også ble brukt til å minnes 55-årsdagen for Brasils militærkupp. FOTO: NELSON ALMEIDA, AFP/NTB SCANPIX NELSON ALMEIDA

Når Walter Braga tar over som stabssjef for Brasils president Jairs Bolsonaro i morgen, blir han det sjuende regjeringsmedlemmet med tette bånd til militæret. Braga kommer fra jobben som nestkommanderende i forsvaret. Brasils visepresident Hamilton Mourão er tidligere general og Bolsonaro har selv vært kaptein.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.