Ved veis ende

En danser på ett ben

EN GAMMEL SJEL: Aftenpostens tidligere kulturredaktør Jan E. Hansen. FOTO: JARL FR. ERICHSEN, NTB SCANPIX Jarl Fr. ErichsenEN GAMMEL SJEL: Aftenpostens tidligere kulturredaktør Jan E. Hansen. FOTO: JARL FR. ERICHSEN, NTB SCANPIX Jarl Fr. Erichsen

Norge har mistet en av sine morsomste menn. I går stod det «Riservato» på hans faste bord på Tempio bar i Roma. Hans siste bok, «Med ett ben på jorden», med den aldri manglende sky av tobakksrøyk over hans ettertenksomme ansikt på omslaget, stod utstilt sammen med en helflaske av den chianti-vinen han drakk halvflaske på halvflaske av etter å ha uttalt sin mest høyfrekvente italienske replikk: Un mezzo rosso, per favore (én rød til, vær så snill).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.