Anmeldelse

Bli kjent med Ibsen

Det Norske Teatret, Oslo

Av: Henrik Ibsen

Oversettelse: Tormod Skagestad

Regi: Lars Erik Holter

Med: Gina Bernhoft Gørvell, Frode Winther, Gard Skagestad, Ellen Birgitte Winther, Paul Ottar Haga.

Flere regissører har vært opptatt av å gi Hedvig en mer framtredende plass i Henrik Ibsens «Villanden»: for eksempel fikk Stein Winge i 2015 på Riksteatret henne til å kommentere handlingen gjennom en rekke nyskrevne dagbokmonologer. I denne oppsetningen har regissør Lars Erik Holter valgt «å se stykket gjennom Hedvigs synsvinkel».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Albanias stats­mi­nister har på si lenge vært kunstner i det inter­na­sjo­nale topp­sjik­tet. Sommerens «flamingore­vo­lu­sjon» har satt press på Edi Rama.

Scenekunst

16 kompanier søkte på scene­kunst­ord­ningen for etablerte grupper i år. Bare ett nytt kompani fikk støtte.

Kunstig intelligens

Nasjo­nal­bi­blio­teket ruller ut språk­mo­deller trent på norske aviser. Kan utgjøre en forskjell, tror KI-ekspert Morten Godwin.