I dag

Krigsseileren på Bowery Street

Det har de siste åra vært stor oppmerksomhet rundt Jon Michelets serie om krigsseilerne – «En sjøens helt» – en historieundervisning vi alle trenger. Dessverre var dette en oppmerksomhet krigsseilerne ikke fikk mens de ennå var i live – som med urettferdigheten mot samer, «tyskerjenter», tatere, jøder og så videre … 2585 norske sjøfolk omkom i krigsforlis, og tusener fikk psykiske skader for livet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Oppslagsverk

Hvem er det som skriver artiklene på Wikipedia? Det er mye dugnad, men også litt defi­ni­sjons­makt, ifølge wikipe­dianer Morten Olsen Haugen.

Reportasje

I juni sto den nordirske hoved­staden i flammer. En måned seinere forsøker ofrene for de rasistiske opp­­tøyene å finne tilbake til hverdagen i en by farget svart av sot.

Brasil

Under valget i Brasil står selve demo­kra­tiet på spill