Danmark

Lover kjempekutt hjemme

Ny klimalov gjør Danmark til et av verdens mest ambisiøse klimaland:

KREVER OMSTILLING: Som i andre land i verden har det danske folk tatt til gatene for å kreve klimahandling det siste året. Nå kan danskenes nye klimalov omgjøre ord til handling – blant annet ved å kutte utslippene i landbruket med 50 prosent. FOTO: NILS MEILVANG, RITZAU/NTB SCANPIX NILS MEILVANGKREVER OMSTILLING: Som i andre land i verden har det danske folk tatt til gatene for å kreve klimahandling det siste året. Nå kan danskenes nye klimalov omgjøre ord til handling – blant annet ved å kutte utslippene i landbruket med 50 prosent. FOTO: NILS MEILVANG, RITZAU/NTB SCANPIX NILS MEILVANG

Da danske velgere gikk til valgurnene tidligere i år, var klimakrisa deres viktigste sak. Først sikret de seg en klimaambisiøs, sosialdemokratisk regjering, og nå: et grønnmalt lovverk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.