Anmeldelse

Hvor kom han fra?

NOE NYTT: Mest overraskende, og fint, er stykkets avslutning der publikum inviteres til å bygge noe opp igjen. FOTO: KARL-BERND KARWASZ NOE NYTT: Mest overraskende, og fint, er stykkets avslutning der publikum inviteres til å bygge noe opp igjen. FOTO: KARL-BERND KARWASZ

Tekster av: Åsne Seierstad, Karl Ove Knausgård, Lena Lindgren, Thomas Brasch og produksjonen.

Med: Gjertrud Jynge, Eivin Nilsen Salthe, Johanna Bantzer og Jonas Steglich.

Regi: Erik Ulfsby.

Det Norske Teatret i samarbeid med Staatstheater Hannover

Spilles fram til 10. januar

«Vergangenheitsbewältigung» er et fascinerende tysk ord. Det betyr omtrentlig oversatt «fortidshåndtering», og beskriver deler ved tysk etterkrigskultur som handler om å forholde seg til grusomhetene som ble utført under Det tredje rike. En skal ha ganske høye standarder for presisjon og språklig bevissthet for å finne det nødvendig å lage et eget ord for kollektiv tramuehåndtering, men der har du tyskerne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.

Kulturuka

To amatørar er hyra til å guide folk gjennom Nasjo­nal­mu­seet