Kronikk

Hvem skal Økokrim hjelpe?

Å ta hvitsnippforbrytere krever enorm ressursbruk. Det offentlige bør prioritere ressursene sine bedre.

MÅ PRIORITERE: Økokrim bør prioritere å hjelpe ofrene for hvitsnippkriminalitet, som i saken mot Veireno-sjef Johnny Enger, skriver Petter Gottschalk. Her fra da Engers sak var oppe i lagmannsretten. FOTO: TOM HENNING BRATLIE MÅ PRIORITERE: Økokrim bør prioritere å hjelpe ofrene for hvitsnippkriminalitet, som i saken mot Veireno-sjef Johnny Enger, skriver Petter Gottschalk. Her fra da Engers sak var oppe i lagmannsretten. FOTO: TOM HENNING BRATLIE

Få hvitsnippforbrytere blir tatt her i landet. De som blir tatt, er toppen av et isfjell som er ti eller tjue ganger større. De få som blir tatt, medfører enormt offentlig ressursforbruk ved etterforsking og rettssaker i månedsvis.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

EU-vennlige kommen­ta­torer og politikere sto klare for å juble for et ja på Island. Så ble de til et samstemt sutrekor i stedet.

Pasi­ent­skade­ord­ningen hviler tungt på vurde­ringer fra sakkyndige leger. Men er pasi­en­tenes retts­sik­kerhet ivaretatt?

Mer fag, mer lek. Lærerne blir bedt om det umulige, å blande olje og vann.