DebattArbeidsliv

Prinsippløst fra forfat­ter­for­enin­gene!

UTHULING: Forfattersentrum og forfatterforeningene har uthult våre rettigheter, skriver Jan Ove Ekeberg. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieUTHULING: Forfattersentrum og forfatterforeningene har uthult våre rettigheter, skriver Jan Ove Ekeberg. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

Når alt går bra, blir avtaler om rettigheter og lønn mindre viktige: Vi arbeider jo alle for det samme målet. Vi ønsker alle å selge norske bøker, og vi lykkes. Hvorfor skal vi da kives om noen skarve tusenlapper i honorarer? Svaret er enkelt: Enhver uthuling av opparbeidede avtaler om lønn og arbeidsbetingelser er med å undergrave faglig arbeid.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Mineralutvinning

Med god grunn

I verden er Norge kjent som en stor olje- og gasseksportør, men det er ikke bare offshore at geologien gjør Norge interessant. I bakken og i fjellene i Norge har vi strategisk viktige mineraler. Norge er faktisk en av Europas viktigste produsenter av kritiske råmaterialer. Ta Fensfeltet i Telemark. Det er unikt i Europa, og inneholder trolig den største forekomsten av sjeldne jordarter på vårt kontinent. Mineralene under føttene våre er en viktig innsatsfaktor i teknologien som omstiller industrien til lavutslippssamfunnet. Fornybar energi, som vind, sol og batteriproduksjon, krever store mengder metaller og mineraler.

Ullevål sykehus

Sykehuset som lobbyist

Mens kommuneplanens arealdel er på høring, søker Oslo universitetssykehus (OUS) en prosjektdirektør for «utvikling og avhending av Ullevåltomten». Prosjektdirektøren skal arbeide med verdirealisering, regulering, dialog med Oslo kommune som planmyndighet og kontakt med markedet. OUS’ egne styredokumenter beskriver hvordan reguleringsstatusen påvirker verdien, og hvordan helseforetaket vil bruke høringsinnspill og kommunikasjon mot kommunen. Målet er «best mulig verdirealisering». OUS har lagt 8,5 milliarder kroner i forventet salgsverdi fra Ullevål inn i sykehusøkonomien. I 2024 bestilte OUS mulighetsstudier fra LINK Arkitektur og Henning Larsen til bruk i arbeidet med kommuneplanen. Studiene bygger på nedleggelse av Ullevål som premiss og viser omfattende boligutbygging.

Sykefravær

Når staten betaler for legens nei

Jeg satt på fastlegekontoret og gråt. Jeg var forholdsvis ny i Norge og forsto lite av systemet. Men jeg visste at jeg var syk. Jeg hadde fødselsdepresjon. På det mørkeste hadde jeg selvmordstanker. Jeg ba om å bli sykmeldt slik at mannen min kunne overta foreldrepermisjonen.