Chile

Krever større del av kaka

15 drept i protester i Chile

Presidenten lanserer velferdspakke

Opptøyene fortsetter

TIL GATENE: Siden fredag har titusener av chilenere protesterert mot tiår med økte priser på sosiale ordninger og lave lønninger. Mange krever nå at staten tar større ansvar for folks velferd. FOTO: ESTEBAN FELIX, AP/NTB SCANPIX Esteban FelixTIL GATENE: Siden fredag har titusener av chilenere protesterert mot tiår med økte priser på sosiale ordninger og lave lønninger. Mange krever nå at staten tar større ansvar for folks velferd. FOTO: ESTEBAN FELIX, AP/NTB SCANPIX Esteban Felix

– Det chilenske folk har lenge blitt fortalt at om de bare jobber hardt nok, vil de kunne klatre opp den sosiale stigen. Når de ikke har fått det til, har de blitt fortalt at det er på grunn av latskap. Det er en fortelling folket ikke lenger kjøper, sier den chilenske sosiologen Lucia Dammert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Midtøsten

Hizbollah raser mot det nye ramme­verket Israel og Libanon har signert. Analy­ti­kere advarer om at det kan forverre situa­sjonen i Libanon og svekke utsiktene for fred mellom USA og Iran.

Fotball-vm

Noen tanker etter to uker på svinedyr fot­ball­fest.

Ukraina-krigen

Ukraina øker presset mot Russland med flere drone­an­grep. Analy­ti­kere mener krigen preges av gjensidig eskalering.