DebattYtringsfrihet

Kunnskapsløst fra Skurdal!

IKKE I VÅRE GATER: Å gi Sian en plattform er ikke ytringsfrihet, men normalisering av rasisme, skriver Siavash Mobasheri. Her fra motdemonstrasjonen mot Sian på Tøyen torg på lørdag. FOTO: TERJE BENDIKSBY / NTB SCANPIX Terje BendiksbyIKKE I VÅRE GATER: Å gi Sian en plattform er ikke ytringsfrihet, men normalisering av rasisme, skriver Siavash Mobasheri. Her fra motdemonstrasjonen mot Sian på Tøyen torg på lørdag. FOTO: TERJE BENDIKSBY / NTB SCANPIX Terje Bendiksby

Det er nedslående å lese Klassekampens leder 28. september. Her forsvarer redaktør Mari Skurdal Sians (Stopp Islamiseringen av Norge) rett til å spy ut hat og rasisme i hjertet av det flerkulturelle Oslo. Et kunnskapsløst bidrag i denne debatten. Ytringsfrihet betyr ikke at alle ytringer, uansett hvor absurde og hatske de er, fortjener en talerstol. Faktum er at desto mer plass vi gir til rasistiske ytringer, desto mer plass vil de ta. Troll sprekker ikke i sola. Ytre høyre bør ikke møtes med ettergivenhet. Det fungerte ikke på 30-tallet, og det er ingen grunn til å tro at det vil fungere nå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Barnevernet

De kriminelle skal ut av barne­ver­net

Barn i barnevernet er noen av de mest utsatte barna i Norge. Det er fellesskapets oppgave å ta godt vare på dem. Useriøse og kriminelle aktører har selvsagt ingenting å gjøre som ansatte eller eiere i barnevernet. Rapporten fra A-krimsenteret i Tønsberg er alvorlig. Den viser at tre selskaper med godkjenning til å drive barnevernsinstitusjon har hatt personer med koblinger til kriminelle miljøer i sentrale roller. To av dem har hatt ungdommer boende hos seg. I tillegg er det avdekket kriminelle aktører hos ytterligere 13 selskaper som leverer tjenester innenfor barnevern, helse og omsorg til stat og kommune.

Skole

Pisa og lærebøkene

Norske elevers kunnskaper går ikke bare nedover. De går mer nedover enn land det er naturlig å sammenligne seg med, skal vi tro Pisa-tallene som ble presentert den 8. september. Mye kan sies om Pisa-testene, hvordan de måler kunnskap og ferdigheter, og hvilke elever de favoriser. Men uavhengig av testenes innretning står et helt ufravikelig premiss. Kunnskap og faglig mestring må utvikles fra bunnen av og med en tydelig progresjon. Dessverre er det få snarveier til kunnskap.

Ukraina

Feil om narrativ

Feil i Birgit Brock-Utne sitt narrativ i Klassekampen 9. september. Ho skriv «Det var et vilkår både fra USA, UK og Russland at Ukraina ga opp sine atomvåpen for å bli en eget stat, som også kunne bli medlem i FN.» Dette stemmer ikkje for Ukraina har vore medlem i Dei sameinte nasjonane sidan 24. oktober 1945, til liks med både Russland og Belarus.