Økonomi

Enige om å ta fra gigantene

En avtale om skatt for globale IT-selskaper kan bety farvel til skatteparadisene:

ENIGE: Donald Trump og Emmanuel Macron ved avslutningen av G7-møtet 26. august. I hele sommer har Trump truet med toll på fransk vin fordi Macron har innført en ny teknologiskatt, men nå har de to inngått en avtale. FOTO: ANDREW HARNIK, AP/NTB SCANPIX Francois MoriENIGE: Donald Trump og Emmanuel Macron ved avslutningen av G7-møtet 26. august. I hele sommer har Trump truet med toll på fransk vin fordi Macron har innført en ny teknologiskatt, men nå har de to inngått en avtale. FOTO: ANDREW HARNIK, AP/NTB SCANPIX Francois Mori

USAs president Donald Trump og Frankrikes president Emmanuel Macron sto alene på scenen bak hvert sitt lille podium ved den avsluttende pressekonferansen ved G7-møtet forrige mandag, og plutselig fortalte den franske presidenten at de to herrene hadde inngått en deal.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Den prois­ra­elske lobby­grup­pa Aipac vil knuse Abdul El-Sayed og hjelpe Mike Rogers til seier i senats­valget i Michigan. Men Rogers’ allierte vil helst at or­ga­ni­sa­sjonen holder seg unna.

Ukraina

Ukraina forsøker å finne nye måter å stanse russiske angrep, og ser til Elon Musk. Den avsatte forsvars­mi­nis­teren Mykhajlo Fedorov kan bli sentral.

Analyse

Dommen mot Xu Jiayin er et plaster på et sår som ennå ikke har begynt å gro.