Samferdsel

Fryktar rasering av regnskog

Øya Reksteren skjuler sjeldne naturskattar, men ein planlagd motorveg vil øydelegge naturparadiset:

HAN SOM LEITER: Jan Rivenæs jaktar på raudlista lav-artar på tre i den vestnorske regnskogen på øya Reksteren i Sunnhordland. Målet er å få Statens vegvesen til å snu, slik at det ikkje blir firefelts motorveg gjennom skogen. Gunnar WiederstrømHAN SOM LEITER: Jan Rivenæs jaktar på raudlista lav-artar på tre i den vestnorske regnskogen på øya Reksteren i Sunnhordland. Målet er å få Statens vegvesen til å snu, slik at det ikkje blir firefelts motorveg gjennom skogen. Gunnar Wiederstrøm

Det regnar og har gjort det dei siste dagane. Mykje regn. Jorda er vassmetta, det surklar rundt sjøstøvlane. Tjukke lag med mose dekker større parti med rullesteinar og gjer bakken lunefull. Plutseleg kan foten gli og du hamner i eit hol. Det du trudde var ein stein dekt med mose, synte seg å vere ei rote grein.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kommunemåling

Frp og Høyre får til sammen 47,9 prosent på menings­må­lingen for kommune­valget. Makta skal brukes til å fjerne eien­doms­skatten, forteller Frp-topp i Birkenes.

Barnevern

Da politiet gransket straffe­his­to­rikken til ansatte i barne­verns­sel­skapet Bevisstung, fant de flere alvorlige lovbrudd som ikke ble fanget opp av politi­at­tes­tene.

Meiningsmåling

Frp går inn i hausten med si beste måling nokon sinne. Høgre har aldri vore så upopulære som no.