DebattKorrupsjon

Økokrim i religiøse miljøer

Stephanie Dietrich og Hans Morten Haugen ved VID vitenskapelige høgskole spør i Klassekampen 4. juli om jeg «kan dokumentere at det er mer korrupsjon i eksempelvis diakonale organisasjoner enn i andre organisasjoner». Jeg skrev i Klassekampen 2. juli at «korrupsjon og andre former for økonomisk kriminalitet er utbredt i tillitsbaserte virksomheter som for eksempel religiøse miljøer».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Mineralutvinning

Med god grunn

I verden er Norge kjent som en stor olje- og gasseksportør, men det er ikke bare offshore at geologien gjør Norge interessant. I bakken og i fjellene i Norge har vi strategisk viktige mineraler. Norge er faktisk en av Europas viktigste produsenter av kritiske råmaterialer. Ta Fensfeltet i Telemark. Det er unikt i Europa, og inneholder trolig den største forekomsten av sjeldne jordarter på vårt kontinent. Mineralene under føttene våre er en viktig innsatsfaktor i teknologien som omstiller industrien til lavutslippssamfunnet. Fornybar energi, som vind, sol og batteriproduksjon, krever store mengder metaller og mineraler.

Ullevål sykehus

Sykehuset som lobbyist

Mens kommuneplanens arealdel er på høring, søker Oslo universitetssykehus (OUS) en prosjektdirektør for «utvikling og avhending av Ullevåltomten». Prosjektdirektøren skal arbeide med verdirealisering, regulering, dialog med Oslo kommune som planmyndighet og kontakt med markedet. OUS’ egne styredokumenter beskriver hvordan reguleringsstatusen påvirker verdien, og hvordan helseforetaket vil bruke høringsinnspill og kommunikasjon mot kommunen. Målet er «best mulig verdirealisering». OUS har lagt 8,5 milliarder kroner i forventet salgsverdi fra Ullevål inn i sykehusøkonomien. I 2024 bestilte OUS mulighetsstudier fra LINK Arkitektur og Henning Larsen til bruk i arbeidet med kommuneplanen. Studiene bygger på nedleggelse av Ullevål som premiss og viser omfattende boligutbygging.

Sykefravær

Når staten betaler for legens nei

Jeg satt på fastlegekontoret og gråt. Jeg var forholdsvis ny i Norge og forsto lite av systemet. Men jeg visste at jeg var syk. Jeg hadde fødselsdepresjon. På det mørkeste hadde jeg selvmordstanker. Jeg ba om å bli sykmeldt slik at mannen min kunne overta foreldrepermisjonen.