Kultur-tirsdag

Kunst mellom to permer

Etter 99 bokutgivelser er utstillingsaktuelle Kurt Johannessen fortsatt et ukjent navn i den norske litteraturinstitusjonen.

SMÅBØKER: Flere av Kurt Johannessens bøker inneholder dokumentasjon av performancekunsten hans. «Om sjokoladekake» (2018) henger for eksempel sammen med en performance Johannessen nylig fremførte på Hamar.FOTO: TOBIAS NORDVIK Tobias NordvikSMÅBØKER: Flere av Kurt Johannessens bøker inneholder dokumentasjon av performancekunsten hans. «Om sjokoladekake» (2018) henger for eksempel sammen med en performance Johannessen nylig fremførte på Hamar.FOTO: TOBIAS NORDVIK Tobias Nordvik

«Sytråden sitt utsvevande natteliv», står det på den ene boksiden. «Pakketeipen sine traumatiske opplevingar», står det på den andre. Ordene er hentet fra «Andre oppdagingar» fra 2007, en av de 99 bøkene kunstneren Kurt Johannessen (59) har utgitt siden han «debuterte» i 1984.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.

Kunst

Forteller tolv versjoner av den samme historien om Nikolai Astrup

Bøker

Men­neske­skapt litteratur drukner i KI-titler