KronikkWikileaks

Assanges frihet er din frihet

YTRINGSFRIHETENS ANSIKTER: Aktivister med masker av Wikileaks-grunnlegger Julian Assange under en demonstrasjon i Berlin tidligere i år. FOTO: JOHN MACDOUGALL, AFP/NTB SCANPIX JOHN MACDOUGALLYTRINGSFRIHETENS ANSIKTER: Aktivister med masker av Wikileaks-grunnlegger Julian Assange under en demonstrasjon i Berlin tidligere i år. FOTO: JOHN MACDOUGALL, AFP/NTB SCANPIX JOHN MACDOUGALL

La oss si at det finnes noen dokumenter som avdekker alvorlige forbrytelser og setter noen svært mektige personer i et svært dårlig lys. Prøv å forestille deg at du har tilgang til denne dokumentasjonen. Hva gjør du nå? Hvem tør du å snakke med? Hvordan skal du få informasjonen ut til folket? Hvem føler du at du kan stole på? NRK? Eller en av de store avisene?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Kunnskaps­ni­vået er på vei ned i skolen. Det er et resultat av en tera­peutisk pedagogikk som setter elevens følelser i sentrum.

Hva forteller Kapitals liste over Norges 400 rikeste personer oss om rikdom og ulikhet i Norge?

Alt kan ikke forklares med kvadrat­meter og kroner på kontoen.