Kringla HeimsinsMiddelalder

Olav og biskopene hans

Olav Haraldssons tette bånd til den engelske kirken påvirket utviklingen av kristendommen i Norge.

OMGITT AV KIRKENS MENN: Olav Haraldsson ankom Norge med et knippe engelske biskoper om bord. En av dem, Grimkjell, skal seinere ha spilt en viktig rolle i helligkåringen av Olav. FOTO: ANTEMENSALE FRA TRØNDELAG FRA 1300-TALLET, WIKIMEDIA COMMONS OMGITT AV KIRKENS MENN: Olav Haraldsson ankom Norge med et knippe engelske biskoper om bord. En av dem, Grimkjell, skal seinere ha spilt en viktig rolle i helligkåringen av Olav. FOTO: ANTEMENSALE FRA TRØNDELAG FRA 1300-TALLET, WIKIMEDIA COMMONS

Olav Haraldssons forhold til den engelske kirken var nært og direkte. Da den senere helgenkongen kom til Norge i 1015, hadde han med seg en håndfull engelske biskoper og engelske hellige bøker, og etter all sannsynlighet var Olavs tilbakevending avtalt med kong Æthelred, som på det tidspunktet hadde gjenvunnet makten i England fra danene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Analyse

En vill og skremmende historie har gått sin seiersgang. Er Bernie Sanders en nyttig idiot?

Serie

Sterk, mørk og voldsom serie ser på overgrep og traumer med nye øyne.

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.