Fokus

Frp for forskjeller

At ulikheten øker er ikke en uheldig bieffekt. Det er meningen.

Det sterke engasjementet mot bompenger er ikke bare en reaksjon mot noe. Det er også et uttrykk for noe – et samfunn der finansieringen av fellesskapet skjer på en sosial måte. Prinsippet «yt etter evne, få etter behov» ligger dypt i den norske folkesjela. Det skaper derfor uro at høyreregjeringen gradvis og i det stille endrer innretningen på skattesystemet vårt. Skattekutt på toppen og nedskjæringer for dem som tjener minst, forvitrer langsomt den omfordelingen som har vært viktig i skattesystemet vårt – der de som har den sterkeste ryggen skal bære den tyngste børa.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Fokus

Arbei­der­par­tiet har lagt seg på en kjip og smålig praksis når det hvert år kommer tilbake med de samme kuttene i budsjettet.

Marian Hussein tar ikke gjenvalg som nestleder i SV. Burde ikke reak­sjo­nene vært sterkere?

Sjuende oktober er jødenes sørgedag, og den bør de få ha i fred. For pale­sti­nerne fortsetter lidelsene. For­hå­pentlig får også de en dag ro til å minnes sine døde.