Anmeldelse

Desperasjon og preposisjon

Gamle kjenninger dukker opp i nye sammenhenger i Silje Linge Haalands utstilling «Blant».

TILBAKE IGJEN: Gamle kjenninger fra tidligere utstillinger dukker opp i nye sammenhenger, som en voksavstøpning av en fot. | ALLE FOTO: GALLERI K TILBAKE IGJEN: Gamle kjenninger fra tidligere utstillinger dukker opp i nye sammenhenger, som en voksavstøpning av en fot. | ALLE FOTO: GALLERI K

Galleri K, Oslo

Står til 9. juni.

Røtter og kvister påført et dekke av refleks må forseres i det mørklagte gallerirommet for å komme til en videoprojeksjon. De pussige representantene fra naturen framstår som harde, flisete indre organer, ville knuter og vifter av greiner. Skogrestene er i Silje Linge Haalands grep gjort til lysende og rare skulpturer som skaper en uvirkelig stemning – som om man snarere enn å forholde seg til naturens egne former snublet rundt i noe kunstig, som en data-animasjon. Man famler, men det er fint.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Det blir færre studenter i tiårene framover. Ettersom univer­si­te­tene mottar støtte basert på resultater, vil nedgangen true fagmiljøet, advarer Frode Helland ved Univer­si­tetet i Oslo.

Kulturuka

Endrer måten vi forhandler om fysiske rom seg som følge av all tekno­lo­gien vi omgås med?

Intervju

Som ung var Finn Iunker FpU-medlem: – Jeg har aldri vært konser­vativ