Anmeldelse

Desperasjon og preposisjon

Gamle kjenninger dukker opp i nye sammenhenger i Silje Linge Haalands utstilling «Blant».

TILBAKE IGJEN: Gamle kjenninger fra tidligere utstillinger dukker opp i nye sammenhenger, som en voksavstøpning av en fot. | ALLE FOTO: GALLERI K TILBAKE IGJEN: Gamle kjenninger fra tidligere utstillinger dukker opp i nye sammenhenger, som en voksavstøpning av en fot. | ALLE FOTO: GALLERI K

Galleri K, Oslo

Står til 9. juni.

Røtter og kvister påført et dekke av refleks må forseres i det mørklagte gallerirommet for å komme til en videoprojeksjon. De pussige representantene fra naturen framstår som harde, flisete indre organer, ville knuter og vifter av greiner. Skogrestene er i Silje Linge Haalands grep gjort til lysende og rare skulpturer som skaper en uvirkelig stemning – som om man snarere enn å forholde seg til naturens egne former snublet rundt i noe kunstig, som en data-animasjon. Man famler, men det er fint.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.

Tv

Strømming skulle gi oss større valgfrihet og et alternativ til kabel-tv. Nå må tjenestene velge mellom å kutte i produk­sjonen eller øke prisen, ifølge medieviter.

Teater

De regionale kultur­fon­dene ble foreslått halvert ved fjorårets stats­bud­sjett. Nå håper Tor Arne Ursin i Grenland Friteater at fondet dobles.